Sportska aktivna odeća kreirana je prema konturi tela, od materijala koji su posebno dizajnirani da upijaju znoj i održavaju telo hladnim i suvim tokom treninga. Ovakav dizajn pruža sportisti pun opseg pokreta i ne ograničava kretanja ni na bilo koji način, čineći performanse na terenu boljim. Pre nego što se odlučiš za kupovinu sportske odeće, pročitaj ovaj tekst i saznaj sve što treba da kako bi doneo informisanu odluku.
Tabela sadržaja
- Šta je funkcionalna sportska odeća?
- Kako funkcionalna odeća pomaže sportisti?
- Apsorbuje znoj
- Održava telesnu temperaturu
- Rashlađuje telo
- Bolja cirkulacija krvi
- Unapređena aerodinamika
- Kako se održava funkcionalna sportska odeća?
Šta je funkcionalna sportska odeća?
Funkcionalna odeća obuhvata odeću dizajniranu da zadovolji zahteve korisnika u specifičnim uslovima fizičkog napora. Funkcionalna sportska odeća može uključivati:
- Kompresioni šorc
- Majicu dugih rukava
- Majicu kratkih rukava
- Majicu bez rukava
- Rolku
- Hulahopke
- Hulahopke šorts
Navedena odeća uključuje specifične dimenzije i krojeve koji su prilagođeni tvojoj telesnoj građi. Zajednička karakteristika im je što sadrže mrežaste tkanine, dizajnirane da povećaju udobnost korisnika. Mrežasta tkanina se, na primer, često postavlja u oblastima gde se očekuje pojačano znojenje, kao što je oko pazuha, kako bi se poboljšala prozračnost odevnog predmeta.
Proizvodnja funkcionalne odeće uzima u obzir fiziologiju ljudskog tela, tako da finalni proizvod pravilno reaguje na zahteve koje telo ima tokom fizičke aktivnosti.
Kako funkcionalna odeća pomaže sportisti?
Iako funkcionalna odeća nije napravljena samo za sportiste, u ovom članku ćemo se fokusirati na to kako ovaj tip odeće poboljšava atletske performanse, regeneraciju nakon treninga i ukupan komfor dok se baviš sportom.
Evo 5 glavnih razloga zbog čega ti treba funkcionalna odeća kada se baviš sportom.
#1 Apsorbuje znoj
Upijanje vlage je jedna od najvažnijih funkcija koje odeća može imati za sportistu. Ako si ikada radio bilo kakav trening u običnoj majici koja nije za tu namenu, sigurno si primetio da je majica natopljena znojem, pa čak i da ti je hladno, u zavisnosti od vremenskih uslova. Sintetički materijali kao što su poliester ili poliamid su odlični u upijanju i isparavanju znoja.
#2 Održava telesnu temperaturu
Pored materijala koji se koristi, još jedan faktor u sposobnosti odeće da održi telesnu temperaturu leži u njenom kroju, tačnije, količini vazduha koju zadržava između tkanine i tela.
Važno je odabrati odeću koja odgovara potrebama tvog tela dok se baviš sportom. Ako je tvoja odeća prevelika, puštaće previše vazduha da cirkuliše, što će je učiniti manje efikasnom u svojoj nameni.
#3 Rashlađuje telo
Hlađenje je posebno važno u toplim letnjim danima. U takvim danima možeš se znojiti čak i kada ne radiš apsolutno ništa, a dobar trening može samo da doprinese zagrevanju tela.
Kada biraš odeću koja ti može pomoći da ostaneš rashlađen, takođe je važno da imaš na umu da ostaneš suv tokom bavljenja sportom. Dobar funkcionalni materijal ne samo da bi trebalo da ti pomogne da izbegneš pregrevanje, već treba i da se pravilno nosi sa znojem.
Kada se baviš sportom po vrućem vremenu, funkcionalna sportska odeća može činiti značajnu razliku u tvom performansu i opštem zdravlju.
#4 Bolja cirkulacija krvi
Cirkulacija krvi se može poboljšati upotrebom kompresione odeće. Kompresijska odeća čvrsto pristaje oko tela i poboljšava cirkulaciju krvi, povećavajući količinu kiseonika koja ulazi u aktivne mišiće.
Dakle, kompresijska odeća može poboljšati performanse, povećati brzinu regeneracije, pomoći da izbegneš otoke, ublažiš bol i opterećenje koje tvoja aktivnost stavlja na tetive, zglobove i ligamente.
#5 Unapređena aerodinamika
Aerodinamička odeća je neophodna za sportiste visokih performansi, za koje je svaka sekunda važna. Komad odeće koji stvara efekat jedra na biciklu zaista može ugroziti perfrormanse.
Mnoga istraživanja pokazuju da čak i malo smanjenje otpora vetra korišćenjem aerodinamičke odeće može značajno poboljšati performanse u sportovima usmerenim na brzinu, kao što su trčanje, klizanje ili biciklizam.
Kako se održava funkcionalna odeća?
Bez odgovarajuće nege, funkcionalna odeća može lako izgubiti svoja posebna svojstva.
Uverite se da se pridržavate nekih osnovnih principa:
- Obavezno operi odeću u skladu sa uputstvima proizvođača
- Operi odeću ručno, osim ako nije drugačije naznačeno
- Koristi mašinu za sušenje samo ako to izričito dozvoljava proizvođač
- Nemoj peglati sintetičke materijale
- Koristi specijalizovani deterdžent za određene materijale
Ako dobro vodiš računa o svojoj funkcionalnoj odeći, možeš biti siguran da će ona, zauzvrat, brinuti o tebi, u godinama koje dolaze.
Zaključna reč
Svaki sportista prirodno želi da postigne najbolje moguće rezultate, pa tako svaki alat koji može pomoći u tome je uvek dobrodošao. Korišćenje funkcionalne odeće je odličan način da poboljšaš svoje performanse i izvučeš maksimum iz sebe.