Blog

Optimizacija performansi sportista pomoću GPS praćenja

gps performanse sportista

Da li ste znali da vezni igrači imaju najveće fiziološke zahteve tokom meča? Ovaj podatak dobijen je GPS praćenjem, koje u sportu potpuno menja način na koji analiziramo i unapređujemo performanse sportista. 

Ova tehnologija koristi napredne elektronske uređaje, poput GPS jedinica, akcelerometara i monitora otkucaja srca, kako bi prikupila podatke o fizičkim parametrima sportista, kao što su pređena udaljenost, brzina, intenzitet trčanja i pozicioniranje na terenu. 

GPS praćenje omogućava trenerima da detaljno analiziraju napore sportista, prilagode treninge, spreče povrede i poboljšaju rehabilitaciju. Takođe, omogućava optimizaciju taktike i strategije igre, dok u trkačkim sportovima pomaže u planiranju ruta i praćenju brzine. Uvođenje ove tehnologije u sportske aktivnosti pruža podatke koji mogu da poboljšaju kondiciju, strategiju i ukupnu efikasnost sportista.

Šta je GPS praćenje i kako ono funkcioniše?

GPS praćenje omogućeno je elektronskim sistemom za praćenje performanski (EPTS) koji funkcioniše na osnovu GPS tehnologije. 

Elektronski nosivi uređaji stavljaju se na torzo sportista kako bi se prikupio i analizirao različiti tipovi podataka. Drugi, GPS uređaji ili preciznije wearables kako se još nazivaju sadrže sledeće tehnologije: GPS jedinicu, 3-dimenzionalni akcelerometar (tj. tri-akselerometar), 3-dimenzionalni žiroskop. magnetometar, kao i monitor otkucaja srca

Mogu se prikupiti informacije o:

  • ukupnoj pređenoj udaljenosti
  • prosečnoj brzini trčanja
  • ukupnoj dužini trčanja
  • ukupnoj distanci sprinta
  • prosečnom vremenu ubrzanja
  • prosečnom vremenu usporavanja
  • otkucajima srca
  • pozicioniranju na terenu
  • vremenu igre visokog intenziteta
  • vremenu igranja niskog intenziteta
  • opterećenju sportiste 

Postoji nekolicina studija o korišćenju GPS tehnologije u takmičenjima u fudbalu. Jedna evropska studija pokazala je da su vezni igrači imali najviše fiziološke zahteve u meču, dok su centralni bekovi imali najniže. Vezni i drugi napadači, igrači sa većim ukupnim performansama u trčanju, pokazali su veći indeks napora (koji pokazuje srednju brzinu na kardiovaskularni stres mereno pomoću monitora za puls)

GPS takođe može da prati zamor pokazujući razliku između najvećih intenziteta trčanja tokom prvih i poslednjih petnaest minuta igre. Razlike mogu ukazivati na iscrpljenost igrača.

Kako GPS praćenje može da pomogne u sportu?

GPS praćenje u sportu omogućava najpre smanjen broj povreda, bolju rehabilitaciju, mogućnost da se analiziraju sposobnosti igrača/tima i da se prilagodi trening radi veće efikasnosti. Takođe, dobijeni podaci omogućavaju dublju analizu i mogućnost razvijanja drugačijih taktika. 

Primena GPS praćenja u rehabilitaciji

Najvažniji aspekat GPS tehnologije u sportu je njena uloga u prevenciji od povreda. Analizom ključnih podataka treneri mogu da definišu nivo opterećenja za svakog igrača u timu i da donose dalje odluke za svakog ponaosob. Na primer, treneri mogu da ustanove koji igrači nisu fizički spremni za neku narednu utakmicu.

Neke strane studije su dokazale da povećan intenzitet treninga i manjak advekatnog odmora može da poveća broj povreda. Da bi se broj povreda smanjio, treneri mogu da koriste GPS podatke kako bi pratili obrazce povreda igrača. Međutim, uvek treba imati u vidu da mogu da se dese GPS problemi, stoga je dobro imati više aktivnih uređaja kako bi se dobili što precizniji i podaci.

Korišćenje GPS tehnologije u sportu omogućava postavljanje balansa između oporavka i opterećenja.

Prilagođavanje treninga 

GPS praće može da prati i uoči pozicioniranje igrača na terenu što može da omogući pronalaženje prostora koje nije zaštićeno i informacije o tome kako su zone pokrivene. Ovakvi podaci mogu da pomognu trenerima u modifikaciji treninga i razvijanje individualnih mogućnosti svakog igrača. 

GPS tracker omogućava sportistima da izmere ukupnu pređenu udaljenost tokom treninga ili meča, što se može koristiti kao polazna tačka za poboljšanje nivoa kondicije. Na primer, ovo se može da se postigne merenjem pređene udaljenosti tokom predsezonskog treninga u odnosu na šest nedelja kasnije. Ovo omogućava precizno merenje nivoa kondicije svakog igrača, pružajući sliku o njihovim prošlim i trenutnim performansama.

Druga metrika koja može da se uoči GPS tracker-ima je razdaljina visokog intenziteta, ova metrika čini faktore u razdaljini trčanja velikom brzinom i ukupnom ubrzanju i usporavanju. Sportisti koji postignu distancu visokog intenziteta imaju veće šanse da se mnogo više uključe u igru, stvaraju šanse i vraćaju se u defanzivnu formu.

Još jedna korisna metrika je balans koraka koji može koristiti kao znak upozorenja, jer ako igrač koristi jednu nogu više od druge postoji veći rizik od povrede. Štaviše, optimalno je da igrači imaju konzistentniji balans koraka.

Analiza podataka i interpretacija

GPS sistemi u sportu omogućili su razvoj sportske analitike koja menja način na koji neki sport može da se igra i trenira. 

U timskom sportu kao što je fudbal, treneri mogu analizirati podatke o trčanju igrača tokom celog meča, što im daje mogućnost da uvide različite dinamike igre, identifikuju slabosti svakog igrača i mogućnost da se razvije taktički plan za poboljšanja timske igre. 

Treneri mogu da koriste analizu podataka kako bi smanjili rizik od ljudske greške, u poređenju sa samostalnom analizom podataka bez GPS praćenja..

Da bi se povećala efikasnost treninga, ključno je razumeti kako svaki član tima funkcioniše. Za razvoj prave strategije treninga, treneri mogu da koriste podatke u realnom vremenu, što je moguće zahvaljujući GPS uređajima i povezanim aplikacijama.

Planiranje i praćenje rute

Ova mogućnost je korisna za trkačke sportove. Naime, GPS alati se mogu koristiti za kreiranje ruta za trening, praćenje pređene udaljenosti i analizu brzine tokom takmičenja ili treninga.

Benefiti korišćenja GPS tehonlogije u sportu

Ovo su neke ključne prednosti GPS praćenja u sportu:

  • Bolji performans tima
  • Bolja analiza strategije utakmica/
  • Mogućnost davanja objektivne povratne informacije igračima
  • Manji rizik od povreda tokom treninga
  • Viši nivo kondicije tima

Zaključak

GPS praćenje u sportu predstavlja značajan napredak u analizi performansi i prevenciji povreda. Ova tehnologija omogućava prikupljanje detaljnih podataka o fizičkim parametrima sportista, uključujući pređenu udaljenost, brzinu, intenzitet trčanja i otkucaje srca, što pomaže u identifikaciji fizioloških zahteva i nivoa opterećenja.

Ključne prednosti uključuju i precizno prilagođavanje treninga. Analiza podataka putem GPS sistema omogućava trenerima da bolje razumeju dinamiku igre, prilagode taktiku i unaprede strategiju treninga. 

Korišćenje GPS tehnologije doprinosi boljoj kondiciji sportista, objektivnoj povratnoj informaciji i optimalnom balansiranju između treninga i odmora, što rezultira ukupnim poboljšanjem performansi i smanjenjem povreda.

Sa GPS podacima, treneri mogu da dizajniraju trening kondicije, planirati vreme oporavka nakon intenzivnog rada u skladu sa zahtevima pozicije svakog igrača. Kako tehnologija nastavi da se razvija, ona će postati korisnija za sportove na terenu, pomoći će trenerima da odrede odgovarajuća opterećenja za trening, poboljšaju oporavak i smanje povrede.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *