Blog

Razlika između fudbala i futsala

razlika izmedju fudbala i futsala
razlika izmedju fudbala i futsala

Da li ste se ikada zapitali zašto postoje dva različita, ali jednako uzbudljiva sveta fudbala? 

U ovom blogu ćemo istražiti razlike između klasičnog fudbala i dinamičnog futsala. Iako dele zajedničko poreklo i ljubav prema lopti, ova dva sporta vode nas kroz različite terene, strategije i tehničke izazove.

Bez obzira da li ste zaljubljenik u “najvažniju sporednu stvar na svetu” ili ste tek otkrili čari futsala, upoznaćemo vas sa uzbudljivom igrom i jedinstvenim karakteristikama koje čine fudbal i futsal nezamenjivim delom sportske kulture.

Tabela sadržaja

  1. Kratka istorija fudbala i futsala
  2. Razlike između fudbala i futsala
  3. Veličina terena i broj igrača
  4. Vreme i brzina igre
  5. Zamene igrača
  6. Lopte za fudbal i futsal razlika

Kratka istorija fudbala i futsala

Počećemo od najpopularnije igre na svetu, fudbala, kao jedan od najpopularnijih sportova na svetu, ima dugu i bogatu istoriju. Ovaj sport razvio se iz različitih varijacija igre sa loptom koje su postojale kroz vekove u raznim kulturama. Međutim, moderni fudbal kakav danas poznajemo, sa standardizovanim pravilima, počeo je da se oblikuje u 19. veku u Engleskoj.

Prvi pisani kodeksi fudbalskih pravila datiraju iz sredine 19. veka, a osnivanje prvih fudbalskih klubova, poput Sheffield FC u Engleskoj (osnovan 1857), označilo je početak organizovanog takmičenja. Fudbal je brzo postao globalno poznat, a FIFA (Fédération Internationale de Football Association) osnovana je 1904. godine kako bi postavila međunarodne standarde za igru.

Tokom 20. veka, fudbal je postao ne samo sport, već i deo kulturnog identiteta mnogih zemalja. Svetska prvenstva u fudbalu postala su najprestižnija takmičenja, privlačeći pažnju milijardi ljudi širom sveta.

Da biste pročitali potpunu istoriju fudbala, kliknite na link. 

Sa druge strane, futsal ima nešto kraću istoriju u poređenju sa svojim starijim rođakom, ali ne manje fascinantnu. Nastao je u Južnoj Americi 1930-ih, (posebno) u Urugvaju, zahvaljujući inicijativi Juan Carlosa Cerianija, pedagoga i sportskog entuzijaste.

Ceriani je želeo stvoriti igru koja bi omogućila igračima da razvijaju svoje veštine tokom zimskih meseci kada su tereni na otvorenom često bili nepristupačni. Tako je rođen futsal, igra koja se prvobitno igrala u dvoranama i koja je naglašavala brzu igru, tehničke veštine, i taktičku snalažljivost.

Futsal je postepeno sticao popularnost, proširujući se širom Južne Amerike pre nego što je stigao i do drugih kontinenata. FIFA je priznala futsal kao zvaničan sport 1989. godine, a od tada su organizovana mnoga međunarodna takmičenja, uključujući i Svetsko prvenstvo u futsalu.

Danas, futsal nije samo sredstvo razvoja tehničkih veština mladih fudbalera, već i samostalan sport sa vlastitim entuzijastima i takmičenjima širom sveta.

Razlike između fudbala i futsala

U redovima koji slede objasnićemo koje su to glavne razlike između fudbala i futsala u veličini terena, broju igrača i dinamici igre. 

Veličina terena i broj igrača

U fudbalu se igra na većem terenu, obično dimenzija oko 100×50 metara i ima 11 igrača, uključujući golmana. 

Dok u futsalu teren je manji, obično oko 40×20 metara. Svaki tim ima pet igrača, uključujući golmana.

Vreme i brzina igre

Standardno trajanje jedne fudbalske utakmice na profesionalnom nivou je 90 minuta, podeljenih u dva poluvremena od po 45 minuta. Između dva poluvremena obično je odmor u trajanju od 15 minuta.

Igra se na otvorenom terenu, što može dovesti do većih udaljenosti koje igrači moraju preći tokom utakmice, što usporava brzinu igre.

U futsalu utakmica traje 40 minuta, podeljenih u dva poluvremena od po 20 minuta. Odmor između poluvremena obično traje 10 minuta.

Zbog manje veličine terena, futsal se igra brže, a akcije su često dinamičnije i ubrzanije.

Zamene igrača

U fudbalu, timovi obično imaju pravo na tri zamene tokom regularnog vremena utakmice. Doduše, ovo pravilo može varirati u zavisnosti od takmičenja, pa su neka takmičenja uvela dodatne izmene tokom produžetaka.

Zamene se obavljaju na aut-liniji ili u blizini srednje linije terena, a igrači moraju napustiti teren pre nego što ih zamene drugi igrači.  

U futsalu, broj zamena je obično nešto veći u poređenju s fudbalom jer timovi imaju pravo na neograničen broj zamena tokom utakmice. Zamene se vrše brzo, a igrač koji ulazi na teren mora dodirnuti ili stati na teren pre nego što igrač koji izlazi napusti teren. Takođe, zamene se izvode sa specifičnih mesta, obično iz zona označenih na aut-linijama u blizini srednje linije terena.

Lopte za fudbal i futsal razlika 

Lopte koje se koriste u fudbalu i futsalu razlikuju se u veličini, težini i dizajnu kako bi odgovarale specifičnostima svakog sporta. 

Standardna fudbalska lopta ima prečnik između 68 cm i 70 cm, dok u futsalu ima prečnik između 62 cm i 64 cm.

Težine su im takođe različite. Fudbalska lopta varira između 410 grama i 450 grama, dok u futsalu lopta teži između 400 grama i 440 grama.

Spoljni materijal fudbalske lopte obično je izrađen od kože ili sintetičkih materijala i obično su šivene.

Materijal futsal lopte često je mekši i manje abrazivan u poređenju s fudbalskim loptama, jer se igra odvija u dvoranama. 

Lopte za futsal su manje i teže u poređenju s fudbalskim loptama i obično imaju manji odskok kako bi se igračima olakšalo kontrolisanje lopte na manjem terenu.

Ukoliko planirate ili ste već počeli sa angažovanjem u ovom sportu, predstavljamo vam naše vrhunske lopte, prilagođene specifičnostima fudbala i futsala. Naša ponuda lopti dizajnirana je sa strašću prema igri, omogućavajući vam da imate vrhunsko iskustvo svaki put kada lopta dotakne vaše stopalo. 

Ako niste sigurni koja lopta je najbolja za vas, kontaktirajte naš prodajni tim i oni će vam rešiti sve nedoumice prilikom izbora lopte za fudbal ili futsal.

PREPORUČUJEMO

7,000.00 RSD
Ovaj proizvod ima više varijanti. Opcije mogu biti izabrane na stranici proizvoda.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *